Registration form

Registration form

Registrations for YSBC Romania 2020 are closed. All registered competitors will receive email with payment details till the 26 of January 2020.
Good luck to all participants!

Înscrierile la concursul YSBC Romania 2020 s-au încheiat. Toti cei înscriși vor primi email cu detaliile despre plata pana pe 26 Ianuarie 2020.
Succes tuturor!

Formular de inscriere

Formular de inscriere

Înscrierile la concursul YSBC Romania 2020 s-au încheiat. Toti cei înscriși vor primi email cu detaliile despre plata pana pe 26 Ianuarie 2020.
Succes tuturor!

Registrations for YSBC Romania 2020 are closed. All registered competitors will receive email with payment details till the 26 of January 2020.
Good luck to all participants!

Gallery

Young Stars Ballet Competition 2016-2017

Galerie

Young Stars Ballet Competition 2016-2017

Juriu YSBC

JURIU YSBC INCEPAND CU 2014

Simona Noja
Pedro Carneiro
Gregor Seyffert
Simona Noja - Jury
 
Membru juriu Pedro Carneiro
Gregor Seyffert

Jan Broeckx
Anderson Santana
Valentina Kozlova
Jan Broeckx
anderson santana jury 2014
valentina kozlova
Steffi Scherzer
Amanda Bennett
Alain Dubreuil
Steffi Scherzer
Amanda Bennett
Alain Dubreuil
Omar Taiebi
Zsolt Tibor Elek
Kaygorodov Dmitry Evgenevich
Viorel Dascălu

Jury since 2014

Simona Noja
Pedro Carneiro
Gregor Seyffert
Simona Noja - Jury
 
Membru juriu Pedro Carneiro
Gregor Seyffert

Jan Broeckx
Anderson Santana
Valentina Kozlova
Jan Broeckx
anderson santana jury 2014
valentina kozlova
Steffi Scherzer
Amanda Bennett
Alain Dubreuil
Steffi Scherzer
Amanda Bennett
Alain Dubreuil
Omar Taiebi
Zsolt Tibor Elek
Kaygorodov Dmitry Evgenevich
Viorel Dascălu

Previous editions

2014 – FIRST EDITION OF YSBC

JURY YSBC international guests 2014

Encouragement Award 2014                     Sansha Star Search Contest
Kovessi Ştefania Franciska and Giulia Pes   Daria Maria Caia

 

Page2 modi

2016 – SECOND EDITION OF YSBC

JURY YSBC international guests 2016

>Sansha Star Search Contest 2016 – Codreş Karina Mihaela

 

SCHOLARSHIPS YSBC ROMANIA 2016 for print-page0002

 

 

Tabel burse Bari-page0001

 Tabel burse Bari-page0002

 

 

 

2017 – third edition of YSBC

>Sansha Star Search 2018 Denisa Maria Beşleagă

 Pt site SCHOLARSHIPS YSBC ROMANIA 2017 -1Pt site SCHOLARSHIPS YSBC ROMANIA 2017 -2Pt site SCHOLARSHIPS YSBC ROMANIA 2017 -3Pt site SCHOLARSHIPS YSBC ROMANIA 2017 -4

 

Pt-site-SCHOLARSHIPS-YSBC-ROMANIA-2017-5-modi1

2019 – fourth edition of YSBC

 

Editii precedente

 

2014 – PRIMA EDITIE YOUNG STARS BALLET COMPETITION

JURIU 2014
BURSE 2014

Encouragement Award Kovessi Ştefania Franciska şi Giulia Pes Sansha Star Search Daria Maria Caia

                      

2016 – A DOUA EDITIE YOUNG STARS BALLET COMPETITION

JURIU 2016
SANSHA STAR SEARCH Codreş Karina Mihaela BURSE 2016

 

2017 – A TREIA EDITIE YOUNG STARS BALLET COMPETITION
 

SANSHA STAR SEARCH 2017BURSE 30.000€

2019 – A PATRA EDITIE YOUNG STARS BALLET COMPETITION
   

Burse acordate în valoare de mai bine de 30.000 euro
          

 

REGISTRATION

Young Stars Ballet Competition 2020

 

Click here for registration forms

Registration for the Young Stars Ballet Competition via online registration only. With the registration for Young Stars Ballet Competition the participant accepts the conditions of participation and the rules of the competition. Also, every participant or group must send a link to an online video (youtube, vimeo or other websites) of a part of the performance that they intent to present in the competition. You will find the address here: contact@ysbc.eu
Young Stars Ballet Competition registration forms must be received no later than January 15, 2020.

PLAYBACK MUSIC (MP3 audio format)
The accompaniment should be labeled with your name/group name/title of dance/class code and sent via e-mail to music@ysbc.eu
Ex: Ana Ionescu/Variation Giselle/CL3PSOLO
In addition, every participant has to have a copy of the musical pieces (only one piece per CD!) used in the performances. Every musical piece should be provided in a good quality.

Please read the competition rules carefully: PDF

PARTICIPATION FEES
Click here to read the participation fees
All fees are payable upon application, however, no later than __/01/2020.

 

 

INSCRIERI

  

INSCRIERI YSBC 2020

 

Accesează de aici formularele de înscriere online:

Click pentru formularul de înscriere

Înregistrarea în competiţie se face exclusiv online. Odată cu efectuarea înregistrării, concurenţii acceptă condiţiile de participare şi regulile competiţiei. Fiecare concurent şi fiecare grup trebuie să trimită un link video – youtube, vimeo sau alte siteuri de gen – public sau nelistat, din spectacol sau repetitie, cu un fragment dintr-un dans pe care vor sa-l prezinte in concurs. Linkul respectiv trebuie trimis, în mod distinct de înregistrarea online, la adresa de email contact@ysbc.eu
Formularele de înregistrare se transmit până la data limită de 15 ianuarie 2020.
MUZICA
Fişierul mp3 trebuie trimis prin e-mail la adresa music@ysbc.eu, imediat după acceptarea aplicaţiei tale şi a recepţiei taxelor. Precizati in mod distinct in continutul email-ului sau in subiectul acestuia numele concurentului (grupului)/numele dansului/categoria din concurs.
Exemplu: Ana Ionescu/Variatie Giselle/CL3PSOLO.
În plus, fiecare participant trebuie să aibă o copie a pieselor muzicale (doar un singur dans pe CD!) utilizate pentru dansuri. Fiecare piesă muzicală trebuie să fie furnizată într-o bună calitate.
Inainte de a efectua inscrierea, va rugam cititi cu atentie REGULAMENTUL COMPETITIEI
Nou! Click pentru a vedea regulile in totalitate: PDF
Nou! Informatii complete privind taxele de participare: PDF
Toate taxele se plătesc după acceptarea aplicaţiei (directorii de şcoli vor primi prin email instrucţiuni, imediat după efectuarea înregistrării). În orice situaţie nicio plată nu este acceptată mai târziu de ____.01.2020. Taxele vor fi calculate individual.
PAGINĂ ÎN CURS DE ACTUALIZARE!
 
 
 

 

Regulament

CATEGORIILE DIN CONCURS

Solourile, pas de deux-urile şi grupurile pot concura în următoarele categorii:
DANS CLASIC şcoli profesioniste şi nonprofesioniste pentru solo, duet/pas de deux, trio, quartet şi grup;
DANS CONTEMPORAN, MODERN ŞI JAZZ DANCE şcoli profesioniste şi nonprofesioniste pentru solo, duet/pas de deux, trio, quartet şi grup.

ABREVIERI – CODURI FOLOSITE ÎN CONCURS
CL(AGE)P – DANS CLASIC PROFESIONIŞTI
CL(AGE)NP – DANS CLASIC NONPROFESIONIŞTI
M(AGE)P – MODERN/CONTEMPORAN/JAZZ DANCE PROFESIONIŞTI
M(AGE)NP – MODERN/CONTEMPORAN/JAZZ DANCE NONPROFESIONIŞTI

CATEGORIILE DE VÂRSTĂ DIN CONCURS
AGE 1: 8 – 10 ani;
AGE 2: 11 – 12 ani;
AGE 3: 13 – 15 ani;
AGE 4: 16 – 19 ani.

Exemple de completare a categoriei:
Un solo nonprofesionişti în categoria DANS CLASIC, AGE3 va fi completat în formularul de înregistrare, astfel: CL3NPsolo.
Un duo nonprofesionişti în categoria DANS CLASIC, AGE3 va fi completat în formularul de înregistrare, astfel: CL3NPduo.
Grup nonprofesionişti în categoria DANS CLASIC, AGE3 va fi completat în formularul de înregistrare, astfel: CL3NPgroup.
Aceeaşi regulă de completare în formularul de înregistrare va fi urmată şi pentru trio nonprofesionişti şi quartet nonprofesionişti, astfel: CL3NPtrio, respectiv CL3NPquartet.
Vârsta se calculează având ca determinant 1 ianuarie din anul competiţional.

Notă explicativă pentru tipul de şcoală:
PROFESIONIŞTI – se referă la competitorii care fac mai mult de 8 ore de dans pe săptămână.
NONPROFESIONIŞTI – se referă la competitorii care fac mai puţin de 8 ore de dans pe săptămână.

Reguli despre dans clasic in poante:
AGE1: 8 – 10 ani – nu este permis dansul în poante
AGE2: 11 – 12 ani – competitorii fără poante vor putea dansa numai în categoria NONPROFESIONIŞTI; competitorii care dansează în poante vor participa în concurs exclusiv în categoria PROFESIONIŞTI
AGE3: 13 -15 ani şi AGE4: 16 – 19 ani – obligatoriu în poante.

REGULI ŞI NOTARE
Click pentru a vedea regulile în totalitate: PDF

FORMULAR DE INREGISTRARE


TAXE DE PARTICIPARE
Click pentru a vedea taxele de participare: PDF

 

Contact

Numele (obligatoriu)

Adresa de email (obligatoriu)

Subiectul

Anti Spam

Mesaj

LOCATIE COMPETITIE:

Bucureşti, România

Email

cropped-logo-ysbc2.png

Parteneri


Asociatia Moments of Dance

Parteneri Media

Balet Romania

Program

Vineri 13 martie

Vineri 13 martie
Ora Eveniment Locaţie

Sambată 14 martie

Sambată 14 martie
Ora Eveniment Locaţie

Duminică 15 martie

Duminică 15 martie
Ora Eveniment Locaţie
 

 

Burse

YSBC medalsBURSE YOUNG STARS BALLET COMPETITION 2020

Young Stars Ballet Competition este singura competiţie de dans din România care oferă o şansă reală tinerilor dansatori de a performa pentru obţinerea unei burse de studiu.
Personalităţi din lumea dansului, directori sau coregrafi ai unor şcoli europene de dans, acorda diplome de studiu acelor competitori pe care-i consideră potriviţi pentru şcoala lor.

Pentru a vedea situaţia premiilor acordate în anii anteriori, accesaţi secţiunea “Ediţii precedente”.

 

 

 

Young Stars Ballet Competition România

Young Stars Ballet Competition este singurul concurs de balet şi dans contemporan din România care oferă tinerilor dansatori oportunitatea reală de a obţine burse de studiu în cele mai cunoscute şcoli profesioniste din Europa si America.

19 – 20 Ianuarie 2022
Editie exceptionala Live si Online a concursului
Dance World Cup Romanian Qualifier
Concursul live se va desfarura la Sala Rapsodia – str Lipscani 53 Bucuresti.


Concursul se adreseaz
ă elevilor/studenţilor între 8–19 ani şi este structurat în două categorii distincte, în funcţie de numărul de ore de studii dedicate baletului clasic şi contemporan, respectiv mai puţin de 8 ore/săptămână–amatori, mai mult de 8 ore/săptămână–profesionişti.
Concursul con
ţine participarea la o lecţie deschisă de studii balet clasic pentru a oferi copiilor posibilitatea de a fi văzuţi şi altfel decât într-o singură variaţie.

Juriu 2020

 

STEFFI SCHERZER
PREȘEDINTELE JURIULUI YSBC 2020

Director Artistic al Academiei de Dans din Zürich

După formarea timp de șapte ani la Școala de Balet de Stat din Berlin, Steffi Scherzer s-a alăturat Operei de Stat din Berlin, unde a fost numită Prim Balerină în anul 1984.
Steffi a dansat roluri principale din întregul repertoriu clasic și neoclasic. A câștigat numeroase premii importante la concursuri naționale și internaționale de balet, cum ar fi medalia de bronz la Concursul Internațional de Balet din Varna si premiul pentru cea mai bună performanţă individuală în Osaka precum și două premii I în cadrul unor competiții naționale.
A primit numeroase aprecieri și premii din partea criticilor pentru evoluţiile sale scenice deosebite și pentru interpretări, printre altele în “Lacul lebedelor” și “Giselle”.
A avut apariţii ca dansator invitat în întreaga lume și a lucrat cu mulți dintre coregrafii cei mai renumiti precum Rudolf Nurejev, Patrice Bart, Maurice Béjart, William Forsythe, Pierre Lacotte, Roland Petit, Uwe Scholz, Laszlo Seregi, Youri Vamos and Tom Schilling.
Este membru de onoare al Operei de Stat din Berlin din Germania și unul dintre dansatorii clasici remarcabili ai Germaniei. Din 2004 a lucrat în funcții de conducere la Academia de Dans din Zurich, şcoala profesionistă de balet a Universităţii de Arte din Zurich, Elveția. Ea lucrează, de asemenea, cu succes deplin ca profesor de dans clasic, poante și repertoriu clasic la Academia de Dans din Zurich, elevii doamnei Scherzer câştigând primele locuri și numeroase premii la concursuri naționale și internaționale. Printre activitățile sale se numără, de asemenea, calitatea de membru al juriului la competiții internaționale de balet din întreaga lume.

Gregor Seyffert

GREGOR SEYFFERT
Director artistic al Școlii de Balet de Stat din Berlin

Dupa terminarea studiilor la scoala de la balet de stat din Berlin in 1987, Gregor Seyffert a fost imediat angajat ca solist la teatrul de dans al operei Komische din Berlin.
Din 1991, timp de 13 ani a dansat ca prim-solist in roluri principale ale marilor lucrari clasice si contemporane.
A primit numeroase premii inclusiv medalia de aur la Grand Prix de Lausanne in 1986, premiul intai ca cel mai bun partener in International Ballet Competition Jackson/USA in 1994, premiul intai la competitia internationala de la Varna, Bulgaria in 1994 si German Critics’ Prize 2002-Dance pe care l-a obtinut prin perfectiune tehnica precum si o interpretare unica a rolurilor de caracter.
In 1999, Gregor Seyffert a primit titlul de dansator al Berlin Chamber. Spre recunoasterea performantei sale artistice excelente i-a fost acordat German Dance Prize in martie 2003.
In 1996 a fondat Gregor Seyffert & Compagnie si in acelasi an a fost invitat cu productiile teatrale On the Marionette si Clown of God drept contributie culturala oficiala a Germaniei in jocurile olimpice de vara de la Atlanta.
Piesa de succes Clown of God, despre legendarul Vaslav Nijinsky, a fost filmata in 2002 in colaborarea dintre WDR si ORB.
Incepand cu stagiunea 2002/03 Gregor este numit director artistic al departamentului de dans al scolii de stat din Berlin si numit profesor de dans teatral la academia de arte dramatice “Ernst Busch” in 2006.
Intre 2004 si 2009 regizeaza ca director artistic al Gregor Seyffert Compagnie Dessau opere precum “Micul print” (2005), “Tango Palace” (2007, co-productie cu festivalul Kurt Weill), “Peri – A angel between heaven & Earth “(2008),” around the World in 80 Days “(2009) si ”Marchizul de Sade “ In 2010 creeaza, pentru Theater & Philharmonie Thüringen, piesa “Son of Man” ilustrand viata lui Iisus Hristos bazata pe scenariul lui Klaus Kinski.
In vara lui 2013 Gregor Seyffert deschide MDR Music Summer in ARENA Leipzig cu spectacolul “Wagner_Reloaded – Apocalyptica meets Wagner” creat in claborare cu orchestra simfonica MDR, corul radio MDR, trupa rock finlandeza Apocalyptica, teatrul Titanick si solisti ai Leipzig Ballet.

 

AMANDA BENNETT
Director al Școlii de Balet a Teatrului din Basel

Doamna Amanda Bennett este născută în Texas, Statele Unite ale Americii, a urmat cursurile Școlii Americane de Balet din New York.

Experienţă profesională
– “Ballet du Grand Théater” din Geneva, director Patricia Neary și director artistic George Balanchine;
– 1978 – 1989 – prim solistă la “Basler Ballett”, director Heinz Sporeli;
– 1989 – 1990 – “Pennsylvania Ballet”.
Doamna Bennett a lucrat în calitate de profesor invitat, coordonator si asistent coregrafic pentru, printre altele: “The Feld Ballet New York”; “Ballet du Grand Théater” din Geneva, Baletul din Luzerna, Baletul din Berna (Elveţia) şi Baletul din Freiburg “Pretty Ugly” (Germania).
A fost membră a juriului în cadrul multor concursuri internaționale, printre care “The McDonalds Performing Arts Challenge”, Sydney Australia (2007) şi “Prix de Lausanne” (2009).
Este profesor acreditat ABT pentru curriculum-ul naţional de pregătire formală/metodologie.
Din anul 2012, până în prezent, îşi asumă şi preia funcţia de director artistic al “Prix de Lausanne”. Doamna Bennett a fost director al Teatrului de Balet din Basel și profesor pentru Baletul din Basel, începând cu anul 2001. A contribuit la aducerea ZEL (certificat de dansator profesionist), la Basel-Elveţia.
În iunie 2015 a primit Premiul fundaţiei “Heinz Spoerli” pentru realizările remarcabile în calitate de director al Şcolii de Balet a Teatrului din Basel.

 

Omar TaiebiOMAR TAIEBI
Director pedagogic şi artistic – primul nivel educaţional al Şcolii Naţionale Superioare de Dans din Marseille, Franţa

Omar TAIEBI a fost format ca balerin la Paris cu Pascal Vincent, Raymond Franchetti, Attilio Labis, Gilbert Mayer și Serge Peretti – Maestru al Operei din Paris. Și-a început cariera în Washington Square, creaţia lui Rudolf Noureev, înainte de a fi angajat de Maurice Béjart în baletul secolului XX pentru creaţia „Malraux“ la Théâtre Chatelet. S-a alăturat Companiei “Victor Ullate” din Madrid, apoi «The Ballet Stars Dancers Company» din Tokyo, sub conducerea artistică a Melissei Hayden, stea în New York City Ballet.

În 1991 a fost angajat la Grand Théâtre National de Bordeaux, până în 2005, unde a participat ca dansator și solist în toate producțiile din vastul repertoriu clasic, din coregrafiile contemporane și la turnee internaționale manageriate succesiv de Paolo Bortoluzzi, Eric Vu An și Charles Jude. Cu cel din urmă, participă în turnee internaționale private ale stelelor Operei din Paris, în Statele Unite și în Japonia.

Titular al Diplomei de Stat (DE), în 2001, și al Certificatul de Instrucțor de Dans (CA), în 2008, a predat dans clasic la Școala Națională de Muzică și Dans în Bobigny/Paris, fiind totodată director al departamentului de “Voce și Mișcare“. Lucrează la Centrul Național al Dansului (Paris Pantin CND), în formarea profesională a aspiranţilor DE și CA, precum și pregătirea tehnică a absolvenţilor, la Opera din Paris. El este invitat în mod regulat ca profesor în mai multe companii naționale și participă în calitatea de membru al juriului pentru audiţii la şcoli sau academii care pregătesc balerini profesionişti.

Din septembrie 2012 ocupă funcția de director educațional și artistic al primului nivel de educaţie al Școlii Naționale Academice de Dans din Marsilia.

ANNARELLA ROURA SÁNCHEZ
Director Conservatório Internacional de Ballet e Dança

Născută în Cuba în 1971, este directorul renumitei școli de dans Conservatorio Internacional de Balet e Dança – Annarella Sánchez, din Leiria, Portugalia. A absolvit Școala cubaneză de Balet în Camaguey, Cuba, si este specialist în baletul clasic al Institutului Superior de Artă din Cuba, cu diploma recunoscută de Școala Superioară de Dans din Lisabona, Portugalia. Iese în evidență ca pedagog în procesul de predare a baletui pentru copiii de la 6 la 14 ani. Urmărind în mod riguros programa Baletului Național al Cubei și dedicându-și numeroase ore pentru această artă, a selectat și a pregătit tineri dansatori din Leiria (Portugalia), pentru reușită în carieră, obținând de asemenea locuri și premii de top în cele mai prestigioase competiții internaționale de balet, cum ar ca Cupa Mondială de Dans, YAGP,  Tanzolymp, Competiția Internațională de Balet a Africii de Sud și Concursul Internațional de Balet din Varna. În plus, elevii săi sunt invitați în mod frecvent să participe la festivaluri si la gale de dans, împărțind scena cu dansatori profesioniști din diferite țări, cum ar fi Spania, Italia, Franța, Mexic, Statele Unite, Cuba, Germania, România.

Jan Broeckx

JAN BROECKX
Director de balet al Academiei de Ballet si Universitatii de Muzica si Arte din Munchen

Loc de nastere: Antwerp, Belgia
Nationalitate: belgiana

Scoala: Stedelijk Instituut voor Ballet Antwerp, Belgia
Diploma de Profesor de Balet – Franta
Premii: Premiul de la Lausanne (1978); Bruxelles Chausson d’Or; participant la competitia de la Varna (Bulgaria); artistul anului (Munchen-1985)

 

A lucrat impreuna cu:

profesori: Raymond Franchetti, Konstantin Chatilov, Alexander Prokofiev,Marika Besobrasova, Terry Westmoreland, Soulamith Messerer, Boris Akimov.
coregrafi: Roland Petit, Flemming Flindt, Ronald Hynd, Jiri Kylian, R.Noureyev, Peter Schaufuss, Ray Barra, Maurice Bejart, Peter Wright, John Cranko
asistenti coregrafi: Patricia Neary, Nannette Gluschak, Fabrice Bourgeois.

Experienta profesionala:

dansator: solist al Royal Ballet van Vlaanderen (1978-1981); prim solist al Deutsche Oper Berlin (1981-1984); prim solist al Bavarian State Ballet (1984-1986); dansator al Ballet National de Marseille (1986-2000)
dansator invitat: Teatrul Scala din Milano; ItalyDutch National Ballet Amsterdam; London Festival Ballet; Teatro Comunale di Firenze; Vienna Festival Ballet; Teatro Politeamo Palermo; Ballet de Nancy; Deutsche Oper Berlin; Bavarian State Ballet Munich; Koninklijk Ballet van Vlaanderen.
participant in importante gale: Japan World Ballet Festival; Gala des Etoiles, Canada Montreal; Sylvie Guillem and Friends Gala (Japan tour); Nijinsky Gala, Hamburg Germany; Heinz Bosl Gala, Munich Germany.
productii de televiziune: Le Diable Amoureux (impreuna cu Alessandra Ferri ); Gala 25 years Ballet National de Marseille (impreuna cu Altinai Asylmuratova); Roland Petit tells… (impeuna cu  Lucia Lacarra “Prisoniere”)
profesor de dans: a construit o scoala de balet impreuna cu Roland Petit (ENDSM); a predat doi ani la Ecole Nationale Superieure de Danse Marseille la clasa de baieti (15-18 ani – variatii, pas de deux, repertoriu); a predat la scoala de dans “Studio Ballet” a lui Colette Armand in Marsilia, Franta (cursuri si pregatire pentru competitii):

  • 1995 – Jean-Luc Burke (are contract cu Royal Ballet London)
  • 1997 – Fabien Voranger (are contract cu Wiener Staatsoper si Dresdner Oper)
  • 1997 – Veronique Tamacio (are contract cu Het Nationaal Ballet, Amsterdam)
  • 1998 – Laetitia Gucci (are contract cu Girdano Dance Company, New York, SUA Free Lance)
  • 2001 – Ludovic Ondiviela (are contract cu Royal Ballet London); Louisa Rachedi (are contract cu National Ballet Canada)

profesor invitat: Teatro Comunale Firenze, Ballet National de Marseille, Bavarian State Ballet Munich, Zürich Oper si la diferite cursuri de vara in lume.
maestru de balet: Teatrul Scala din Milano (2002-2004), Zuercher Opernhaus (2004-2006)
asistent al lui Roland Petit: responsabil pentru coregrafie si punerea in scena ale urmatoarelor productii : Deutsche Oper Berlin, Germany Proust ou les Intermittences du Coeur; Kirov Ballet, URRS Le Jeune Homme et la Mort; Carmen; Teatro Politeamo Palermo, Sicily Le Diable amoureux; Tout Satie; Opera de Paris, France Notre Dame de Paris, Clavigo, (a Parigi e per il Festival di Balbeck, Libanon); Carmen; le Jeune Homme et la Mort; Les Forains; Arlesienne; Proust ou les Intermittences du Cœur; Le Rendez-Vous; Ecole Nanterre de l’Opera de Paris Les Forains; Ballet National de Nancy, France Proust ou les Intermittences du Coeur; Teatro Colon, Argentina Notre Dame de Paris; Teatro Communale de Firenze Tout Satie; Proust ou les Intermittences du Coeur; Teatro alla Scala di Milano, Italy Carmen; Notre Dame de Paris; La Chauve Souris; Asami Maki Ballet, Japan Notre Dame de Paris; Duke Ellington Ballet; Pink Floyd Ballet; Bolchoi Ballet, URRS Notre Dame de Paris; National Ballet China, Peking Pink Floyd Ballet; Aalto Ballett Theater, Essen Coppelia.

alte proiecte :

  • 2000 – crearea la Marsilia a companiei de balet « Debout sur la terre »
  • 2006 – responsabil si supraveghetor al turneului spaniol imperuna cu japonezii Asami Maki Ballet off Tokyo: Pink Floyd Ballet (Gran Canaria, Barcelona, Madrid, Santander, San-Sebastian)
  • 2006-2007 – consultant si asistentul directorului pentru crearea companiei de balet din Gran Canaria, “Gran Canaria Ballet”
  • 2010 – incepand din iulie director al Academiei de Balet si Universitatii de Muzica si Arte din Munchen (Ballett-Akademie der Hochschule für Musik und Theater München)

Invitat ca membru al juriului la numeroase mari competitii de balet precum YAGP, Prix de Lausanne, TanzOlymp Berlin si multe alte competitii mai mici din lume.

pagină în curs de actualizare!

Contact

Your Name (required)

Your Email (required)

Subject

Your Message

Anti Spam

COMPETITION LOCATION:
Bucharest, Romania

 

Email

cropped-logo-ysbc1.png

Partners


Asociatia Moments of Dance


Media Partners

Balet Romania

Scholarships

YSBC medalsYoung Stars Ballet Competition 2020 Scholarships

Young Stars Ballet Competition is the only dance competition from Romania that provides a real opportunity for young dancers to perform in order to obtain a scholarship.
Celebrities from the world of dance, directors and choreographers of Professional Dance Schools from Europe and USA will award  scholarships to those competitors whom they consider appropriate for their school.

 

 



 

 

 

 

Schedule

Friday March 13nd

Friday March 13nd
TIME EVENT LOCATION

Saturday March 14nd

Saturday March 14nd
Time Event Location

Sunday March 15nd

Sunday March 15nd
Time Event Location

 

Competition Rules

CATEGORIES

Solos, pas de deux and groups may compete in the following dance categories:
Classical Dance: professional and nonprofessional schools for SOLO, DUO (also PAS DE DEUX), TRIO, QUARTET, GROUP Modern/Contemporary/Jazz Dance: professional and nonprofessional schools for SOLO, DUO, TRIO, QUARTET, GROUP;

Explanation of abbreviations for categories
CL(AGE)P-Classical Dance professional
CL(AGE)NP-Classical Dance nonprofessional
M(AGE)P-Modern/Contemporary/Jazz Dance professional
M(AGE)NP-Modern/Contemporary/Jazz Dance nonprofessional

Age categories:
AGE 1: from 8-10 years old
AGE 2: from 11-12 years old
AGE 3: from 13-15 years old
AGE 4: from 16 and older (the maximum age in this category is 19)

Example:
– A solo nonprofessional competitor in the category “CLASSICAL DANCE”, AGE 3, would have to fill in the following abbreviation in his application form: CL3NPsolo;
– A duo nonprofessional competitor in the category “CLASSICAL DANCE”, AGE 3, would have to fill in the following abbreviation in his application form: CL3NPduo;
– A group nonprofessional competitor in the category “CLASSICAL DANCE”, AGE 3, would have to fill in the following abbreviation in his application form: CL3NPgroup.
The same is for the trio and quartet (CL3NPtrio, CL3NPquartet).
Age is determined as of January 1st of the Competition Year.

Explanation for the type of school
PROFESSIONAL” refers to competitors who have a dance program of more than 8 hours/week.
NONPROFESSIONAL” refers to competitors who have a dance program of less than 8 hours/week.

Restrictions
AGE1: 8-10 years old – not allowed dancing en pointe
AGE2: 11-12 years old – competitors without pointes shoes will dance in Non Professional category only;
competitors with pointes shoes will dance in Professional category only
AGE 3: 13-15 years old and AGE4: 16-19 years old – dancing en pointe.

RULES Click here for to read the competition rules: PDF

REGISTRATION FORMS

PARTICIPATION FEES Click here to read the participation fees: PDF

Jury 2020

 

STEFFI SCHERZER
President of the Jury

Artistic Director of Zurich Dance Academy, taZ

After training at the State Ballet School Berlin for seven years, Steffi Scherzer joined the German State Opera Berlin, where she was appointed Prima Ballerina in 1984.
Steffi danced the leading parts and title roles of the entire classical and neoclassical repertoire. She won numerous major prizes and awards at both national and international ballet competitions, such as the bronze medal at the International Ballet Competition in Varna and the Individual Excellent Performance Price in Osaka as well as two first prices at National Competitions.
She received many acclaimed performing arts and critics’ awards for her outstanding performances and interpretations, among others in “Swan Lake” and “Giselle”.
Steffi made guest appearances around the world, and worked with many of the most renowned choreographers such as Rudolf Nurejev, Patrice Bart, Maurice Béjart, William Forsythe, Pierre Lacotte, Roland Petit, Uwe Scholz, Laszlo Seregi, Youri Vamos and Tom Schilling.
She is an honorary member of the German State Opera Berlin and one of Germany’s most outstanding classical dancers.
Since 2004 she has been working in leading positions at Zurich Dance Academy, the professional Ballet School of Zurich University of the Arts in Switzerland.
She also acts very successfully as teacher for Classical Dance, Pointe Work and Classical Repertoire at Zurich Dance Academy. Mrs Scherzer’s students achieved top places and won many prizes at national and international competitions.

 

Gregor Seyffert

GREGOR SEYFFERT

Artistic Director State Ballet School Berlin

After completing his studies at the State Ballet School of Berlin in 1987, Gregor Seyffert was immediately engaged as a soloist at the dance theater of the Komische Oper Berlin.
He danced 13 years there since 1991 as first soloist, the main roles of great classical and contemporary works.
Numerous international prizes and awards, including the gold medal at the Grand Prix de Lausanne in 1986, the first prize as the best partner in the International Ballet Competition Jackson/USA in 1994, the First Prize at the International Competition Varna/Bulgaria in 1994 or the German Critics’ Prize 2002-Dance he earned by absolute technical perfection as well as its unique design of character roles.
In 1997, won with Gregor Seyffert for the first time a German dancer the coveted believed to be at the Ballet Academy Award PRIX DE LA DANSE BENOIS – protected UNESCO as a World Best Dancer of the Year.
In 1999, Gregor Seyffert the title Berlin Chamber dancer was awarded. In recognition of his exceptional artistic achievements Gregor Seyffert was awarded the German Dance Prize 2003 in March 2003.
In 1996, Gregor Seyffert & Compagnie was founded, which was invited to the service productions On the Marionette Theater and Clown of God as the official culture Germany’s contribution to the Summer Olympic Games in Atlanta/USA in the same year.
The successful play Clown of God about the legendary Vaslav Nijinsky was filmed in 2002 in a co-production between the WDR and the ORB.
Since the season 2002/03 directs chamber dancer Gregor Seyffert as Artistic Director of the Department of stage dance at the State Ballet School of Berlin and was established in 2006 as professor of theater dance at the Academy of Dramatic Arts “Ernst Busch” appointed.
Between 2004 and 2009 he directed as Artistic Director of Gregor Seyffert Compagnie Dessau on Anhalt Theatre, the feature-length works “The Little Prince” (2005), “Tango Palace” (2007, co-production with the Kurt Weill Festival), “Peri – A angel between heaven & Earth “(2008),” around the World in 80 Days “(2009) and the cross-over spectacle ”Marquis de Sade“ in the power plant Vockerode that as a cultural highlight of Saxony-Anhalt between 2006 and 2009 more than 220 performances experienced.
For the Theater & Philharmonie Thüringen in 2010 he created the dance piece “Son of Man” on the life of Jesus Christ based on texts by Klaus Kinski.
In the summer of 2013 Gregor Seyffert opened in the ARENA Leipzig with the stage spectacle “Wagner_Reloaded – Apocalyptica meets Wagner” the MDR Music Summer, which he in cooperation with the MDR Symphony Orchestra, the MDR Radio Choir, the Finnish rock band Apocalyptica, the theater Titanick and soloists of the Leipzig Ballet world premiere brought.

 

AMANDA BENNETT

Director Ballettschule Theater Basel

Born: Texas, USA. Dance education: School of American Ballet, New York. Engagements: Ballet du Grand Théater de Genéve, Director Patricia Neary and Artistic Director George Balanchine; 1978 – 1989 Principal Dancer Basler Ballett, Director Heinz Sporeli; 1989 – 1990 Pennsylvania Ballet. Ms. Bennett has worked as guest teacher, ballet mistress and choreographic assistant for, among others: The Feld Ballet N.Y., Ballet du Grand Theater de Genéve, Luzerner Ballett, Bern Ballett and Ballet Freiburg Pretty Ugly. She has been on the jury of many international competitions including The McDonalds Performing Arts Challenge, Sydney Australia (2007) and the Prix de Lausanne (2009). She is an accredited teacher of the American Ballet Theater National Training Curriculum. In 2012 she assumed the Artistic Directorship of the Prix de Lausanne. Ms. Bennett has been the director of the Ballettschule Theater Basel and teacher for Ballett Basel since 2001. She was instrumental in bringing the EFZ to Basel. In June 2015 she received the Heinz Spoerli Foundation Prize for her outstanding achievement as director of the Ballettschule Theater Basel.

 

OMAR TAIEBI

Directeur pédagogique et artistique du Cycle Initial de l’École Nationale Supérieure de Danse de Marseille

a reçu sa formation de danseur classique à Paris, de Pascal Vincent, Raymond Franchetti, Attilio Labis, Gilbert Mayer et Maître Serge Peretti de l’Opéra de Paris.

Il commence sa carrière dans Washington Square, création de Rudolf Noureev, avant d’être engagé par Maurice Béjart au Ballet du XXème siècle pour la création de « Malraux » au théâtre du Chatelet. Il rejoint ensuite la Compagnie Victor Ullate, à Madrid, puis intègre « The Ballet Stars Dancers Company » à Tokyo sous la direction artistique de Melissa Hayden, étoile au New York City Ballet.
En 1991, il est engagé au Grand Théâtre National de Bordeaux où il participe jusqu’en 2005 comme danseur ou soliste à toutes les productions du grand répertoire classique, des chorégraphes d’aujourd’hui et des tournées internationales des directeurs successifs, Paolo Bortoluzzi, Eric Vu An et Charles Jude. Avec ce dernier, il participe également aux tournées internationales privées des étoiles de l’Opéra de Paris aux Etats-Unis et au Japon.
Titulaire du Diplôme d’Etat (DE) en 2001 et du Certificat d’Aptitude à l’Enseignement de la Danse (C.A.) en 2008, il enseigne la danse classique à l’Ecole Nationale de Musique et de Danse de Bobigny/Paris, dont il est également directeur du département « Voix et mouvement ». Il intervient au Centre National de la Danse (CND de Paris Pantin) dans les formations au DE et CA, ainsi que pour la formation technique du DE à l’Opéra de Paris. Il est régulièrement invité comme professeur dans plusieurs compagnies nationales et participe comme jury aux auditions d’écoles supérieures.
Depuis septembre 2012, il occupe la fonction de directeur pédagogique et artistique du Cycle Initial de l’École Nationale Supérieure de Danse de Marseille.

 

ANNARELLA ROURA SÁNCHEZ

Director Dance School Conservatório Internacional de Ballet e Dança Portugal

Born in Cuba in 1971, she is the Director of the renowned dance school Conservatório Internacional de Ballet e Dança – Annarella Sánchez, from Leiria, Portugal.
Graduated from the Cuban School of Ballet in Camaguey, Cuba, and specialist in Classical Ballet by the Superior Institute of Art in Cuba, with her diploma recognized by the Superior School of Dance of Lisbon, Portugal, she stands out as a pedagogue in Ballet teaching for children from 6 to 14 years of age.
Following the rigorous ballet practices, of the National Ballet of Cuba, and many hours of dedication to this art, she has got young dancers from Leiria (Portugal) to succeed and to get top places and top prizes in the most prestigious international ballet competitions such as the Dance World Cup, the Youth
American Grand Prix, the Tanzolymp, the South Africa International Ballet Competition and the Varna International Ballet Competition. In addition, her students are regularly invited to participate in Galas and Dance Festivals, sharing the stage with Professional Dancers in different countries such as Spain, Italy, 
France, Mexico, United States, Cuba, Germany, Romania.

 

Jan Broeckx

JAN BROECKX

Director Ballet-Academy University of Music and Performing Arts Munich

Place of birth Belgium, Antwerp, Nationality Belgium
School: Stedelijk Instituut voor Ballet Antwerp, Belgium
Ballet teacher Diploma of the French State

Dance Prizes Prix de Lausanne 1978; Bruxelles Chausson d’Or; Participation Varna Competition, Bulgaria; Artist of the year Munich 1985
Worked together with: teachers: Raymond Franchetti, Konstantin Chatilov, Alexander Prokofiev, Marika Besobrasova, Terry Westmoreland, Soulamith Messerer, Boris Akimov.
Choreographers: Roland Petit, Flemming Flindt, Ronald Hynd, Jiri Kylian, R. Noureyev, Peter Schaufuss, Ray Barra, Maurice Bejart, Peter Wright, John Cranko
Assistant choreographers : Patricia Neary, Nannette Gluschak, Fabrice Bourgeois.
Professional experiences
Dancer : Royal Ballet van Vlaanderen solist 1978-1981
Deutsche Oper Berlin first soloist 1981-1984
Bavarian State Ballet first soloist 1984-1986
Ballet National de Marseille Roland Petit Danseur Etoile 1986-2002
Guest Dancer: Teatro alla Scala Milano, ItalyDutch National Ballet Amsterdam, Holland; London Festival Ballet, England; Teatro Comunale di Firenze, Italy; Vienna Festival Ballet, Austria; Teatro Politeamo Palermo, Sicily; Ballet de Nancy, France; Deutsche Oper Berlin, Germany; Bavarian State Ballet Munich, Germany; Koninklijk Ballet van Vlaanderen, Belgium.
Participation on Gala’s: among them the most important
Japan World Ballet Festival; Gala des Etoiles, Canada Montreal; Sylvie Guillem and Friends Gala (Japan tour); Nijinsky Gala, Hamburg Germany; Heinz Bosl Gala, Munich Germany
Television productions: Le Diable Amoureux (with Alessandra Ferri); Gala 25 years Ballet National de Marseille (with Altinai Asylmuratova); Roland Petit tells… (with Lucia Lacarra “Prisoniere”)
Dance teacher: – builded up a Balletschool together with R. Petit (ENSDM);
– 2 years Ecole National superieur de Danse Marseille: boys class (15-18 years); variations and pas de deux of the repertoire; pas de deux class;
– Dance school “Studio Ballet” off Colette Armand in Marsiglia, Francia: classes and preparation for competitions
1995 Jean-Luc Burke (contract with Royal Ballet London)
1997 Fabien Voranger (contract with Wiener Staatsoper and Dresdner Oper)
1997 Veronique Tamacio (contract with Het Nationaal Ballet, Amsterdam)
1998 Laetitia Gucci (Girdano Dance Company New-York,USA Free Lance)
2001 Ludovic Ondiviela (contract with Royal Ballet London)
Louisa Rachedi (contract with National Ballet Canada)
Guest teacher: Teatro Comunale Firenze, Ballet National de Marseille, Bavarian State Ballet Munich, Zürich Oper and different summer courses in the world.
Ballet master: Teatro alla Scala di Milano 2002-2004, Zuercher Opernhaus 2004-2006
Assistent of Roland Petit: responsable for the choreografies and “mise en scene” of following productions: Deutsche Oper Berlin, Germany Proust ou les Intermittences du Coeur; Kirov Ballet, USSR Le Jeune Homme et la Mort; Carmen; Teatro Politeamo Palermo, Sicily Le Diable amoureux; Tout Satie; Opera de Paris, France Notre Dame de Paris, Clavigo, (a Parigi e per il Festival di Balbeck, Libanon); Carmen; le Jeune Homme et la Mort; Les Forains; Arlesienne; Proust ou les Intermittences du Cœur; Le Rendez-Vous; Ecole Nanterre de l’Opera de Paris Les Forains; Ballet National de Nancy, France Proust ou les Intermittences du Coeur; Teatro Colon, Argentinia Notre Dame de Paris; Teatro Communale de Firenze Tout Satie; Proust ou les Intermittences du Coeur; Teatro alla Scala di Milano, Italy Carmen; Notre Dame de Paris; La Chauve Souris; Asami Maki Ballet, Japan Notre Dame de Paris; Duke Ellington Ballet; Pink Floyd Ballet; Bolchoi Ballet, USSR Notre Dame de Paris; National Ballet China, Peking Pink Floyd Ballet; Aalto Ballett Theater, Essen Coppelia.
Other projects:
2000: creation of the Ballet company « Debout sur la terre » a Marseille
2006: responsable e supervisor of the spanish tour, with the Japanese- Asami Maki Ballet off Tokyo: Pink Floyd Ballet (Gran Canaria, Barcelona, Madrid, Santander, San-Sebastian)
2006-2007: Consultant and director’s assistant for the creation of a Ballet Company in Gran Canaria, “Gran Canaria Ballet”, dipendent of the Filarmonia di Gran Canaria, Las Palmas, Espagna.
Since June 2010 Director . Ballet-Academy University of Music and Performing Arts Munich (Ballett-Akademie der Hochschule für Musik und Theater München).
As a Jury member reguraly invited by the most famous Ballet Competitions as:
YAGP, Prix de Lausanne, TanzOlymp Berlin and many other smaller competitions all over the World.

to be continued!

Young Stars Ballet Competition Romania

Young Stars Ballet Competition is the only ballet and contemporary dance competition in Romania that offers young dancers real opportunity to win scholarships in some of the most famous ballet schools in Europe and USA.

The competition targets dance students with ages between 8 and 19 and it is structured in two categories, based on the number of hours of ballet studies (classical and contemporary), namely nonprofessional category – for less than 8 hours per week, and professional category – for more than 8 hours per week.
The competition includes the rule for the
students to participate in an open class of classical ballet studies offering them the chance to be assessed in more than one variation.
March 13-15, 2020 – Children Palace Bucharest, Romania
Special Gala Guest Star: Adeline PASTOR!